100R80102
               ORGANIZATION
                   CHARTS
       U.S. ENVIRONMENTAL PROTECTION AGENCY
                    JANUARY 1980            	
                                             UJ
                                             CD
                MANAGEMENT AND ORGANIZATION DIVISION
SB
v ^^^^^^^^^^^^ /
 EPA
. 100/
! 1980.7

-------
                                              EPA ORGANIZATIONAL PROCESS


    Under current EPA procedures:  1) Headquarters and Regional Division-level  changes  in  organizational  structure,

    functions,  title, or  reporting relationships  require  prior approval  by  the  Administrator;  2)  Headquarters  Branch-

    level changes require approval from  the Assistant Administrator  for  Planning  and Management.


    This  review process  is  intended  to insure  that organizational proposals are based on a sound  program  and management

    rationale,  have  considered  possible  adverse management  and program impacts, and have assessed the  impact on  other

    "interdependent" EPA  organizations.


' *>  In summary, the  organizational process  is  as  follows:

V\       .  Program office determines that some form  of reorganization  would be  beneficial  and  develops general
           conceptual outline.

""       .  Program office confers with Management and Organization Division, Office of  Management and  Agency Services.
 tv        MOD  provides technical assistance in fully developing options and/or the prepation  of  required background
           materials.

         .  Program offices  submits an "organizational  impact statement"  (EPA Form 1110-1)  assessing pros  and  cons
           of planned move.

         .  Management and Organization Division  reviews  impact-statement,  and circulates materials on  "major"  reorgani-
           zations  to other affected ^PA offices  for comment.  Conceptual  outline of  proposed  "major"  Headquarters
           organizational changes simultaneously  circulated to Headquarters union for  information.

         .  Action memo,  summarizing  comments and  MOD recommendations forwarded  to Administrator or Assistant Adminis-
           trator for Planning  and Management  —  as  appropriate.
*
         .  Proposal  approved or disapproved.   If  approved,  process initiated to input automated personnel system and
           revise Organization  and Functions Manual.
»
    For information  or assistance concerning the  organizational  change process, contact the Management and Organization
    Division,  PH-213.  755-0844.                              Ub- u-t.-iror^Pntni Protection
                                                            Librar-% ^--~ ?'->".  FM-211-A

-------
                                                     U.S. ENVIRONMENTAL PROTECTION  AGENCY
OFFICE OF INSPECTOR GENERAL
OFFICE OF ADMINISTRATIVE JUDGES
OFFICE OF CIVIL RIGHTS
OFFICE OF ENVIRONMENTAL REVIEW
OFFICE OF GENERAL COUNSEL
OFFICE OF INTERNATIONAL ACTIVITIES
OFFICE OF LEGISLATION
OFFICE OF PUBLIC AWARENESS
OFFICE OF PRESS SERVICES
OFFICE OF REGIONAL LIAISON
OFFICE OF INTERGOVERNMENTAL RELATIONS
EXECUTIVE COMMUNICATIONS
SCIENCE ADVISORY BOARD
                                         INEZ REID
                                         HERBERT PERLMAN
                                         DORIS THOMPSON
                                         WILLIAM HEDEMAN, JR
                                         MICHELE CORASH
                                         DONALD OAKLEY (ACTING
                                         CHARLES WARREN
                                         JOAN NICHOLSON
                                         MARLIN FITZWATER
                                         VACANT
                                         ALAN MAGAZINE
                                         MARYLOUISE UHLIG
                                         RICHARD DOWD
   ADMINISTRATOR
   DOUGLAS COSTLE
DEPUTY ADMINISTRATOR
   BARBARA BLUM
ASST ADMINISTRATOR
FOR
ENFORCEMENT
JEFFREY MILLER
(ACTING)

-

OF
GE
ENFC
RICHA

OF
V\
ENFC
LEONA
I

OF
MOBILE
                                       NOISE ENFORCEMENT
                                       BENJAMIN JACKSON
ASST ADMINISTRATOR
FOR WATER AND
WASTE MANAGEMENT
ECKARDTC BECK
DESIGNATE















~



™





—

OF
WATEF
ANOST
ALBER1
(A

OFF
WATER
OPEF
HENR\

OF
DRINK
VICT

OF
SOL
                                                                         STEFFEN PLEHN
ASST ADMINISTRATOR
FOR AIR, NOISE,
AND RADIATION
DAVID HAWKINS



-

OF
AIR C
PLAN
STAf»
WALTE

OFF
MOBIL
AIR POLLU
MICHA

OF
NOISE t
AND
CHARL

OF
RAC
                                                                                                        DAVID ROSENBAUM
ASST ADMINISTRATOR
FOR RESEARCH
AND DEVELOPMENT
STEPHEN GAGE

-

OF
MONIT
TECHNIC
COURTTJ

OF
ENVIR
ENGI
TEC
STEV

OFF
ENVIRO
PROCESSE
RES
ALAN

OF
HEALTH
REGIONAL OFFICES
1 1 1
REGION 1
BOSTON
WILLIAM R ADAMS

REGION II
NEW YORK
RICHARD T DEWL1NG
(ACTING)

REGION III
PHILADELPHIA
JACKJ SCHRAMM

1 1
REGION IV
ATLANTA
REBECCA HANMER

REGION V
CHICAGO
JOHN McGUIRE

REGION VI
DALLAS
ADLENE HARRISON

1
REGION VII
KANSAS CITY
KATHLEEN Q CAMIN


REGION VIM
DENVER
RODGER WILLIAMS

1
REGION IX
SAN FRANCISCO
PAUL Da FA LCD

1
REGION X
SEATTLE
DONALD DuBOiS

-------
                           OFFICE OF THE ADMINISTRATOR
        STAFF DIRECTOR
         CHARLES FORD
REGIONAL LIAISON  (VACANT)
INTERGOVERNMENTAL RELATIONS
        ALAN NAGAZINE
EXECUTIVE COMMUNICATIONS
       MARYLOUISE UHLIG
   ADMINISTRATOR
   DOUGLAS COSTLE
DEPUTY ADMINISTRATOR
   BARBARA BLUM

-------
OFFICE OF THE STAFF DIRECTOR
             STAFF DIRECTOR
             CHARLES R. FORD
  REGIONAL LIAISON
  INTERGOVERNMENTAL
   RELATIONS
  EXECUTIVE
   COMMUNICATIONS
         VACANT

  ALAN H. MAGAZINE

MARYLOUISEM. UHLIG

-------
                 OFFICE OF INSPECTOR GENERAL
                                  INSPECTOR
                                   GENERAL
                                   INEZ REID
  ASSISTANT
  INSPECTOR
 GENERAL FOR
INVESTIGATIONS
   (VACANT)
    ASSISTANT
    INSPECTOR
   GENERAL FOR
      AUDIT
MALCOLM STRINGER
                                                    DEPUTY INSPECTOR
                                                     GENERAL FOR
                                                   SOUTHERN DIVISION
                                                        VACANT
                                                   DEPUTY INSPECTOR
                                                     GENERAL FOR
                                                   NORTHERN DIVISION
                                                       VACANT
             DEPUTY INSPECTOR
               GENERAL FOR
            MID ATLANTIC DIVISION
                VACANT
             DEPUTY INSPECTOR
              GENERAL FOR
             EASTERN DIVISION
                VACANT
                                                              DEPUTY INSPECTOR
                                                                GENERAL FOR
                                                              WESTERN DIVISION
                                                                  VACANT

-------
                 OFFICE OF INTERNATIONAL ACTIVITIES
INTERNATIONAL ORGANIZATIONS
  AND WESTERN HEMISPHERE
        DIVISION
  DOLORES GREGORY (ACTING)
                                     DIRECTOR
                                  DONALD OAKLEY
                                      (ACTING)
                                  DEPUTY DIRECTOR

                                      (VACANT)
   BILATERAL DIVISION

THOMAS LEPINE (ACTING^
OCEANS REGULATORY
     DIVISION

ALAN SEILEN (ACTING)

-------
                    OFFICE OF PUBLIC AWARENESS
                                   DIRECTOR
                                JOAN NICHOLSON
                                DEPUTY DIRECTOR
                               THOMAS WILLIAMS
PROGRAM DEVELOPMENT
  THOMAS WILLIAMS
INFORMATION DEVELOPMENT
 ALEXANDER MACDONALD
       (ACTING)
CONSTITUENT DEVELOPMENT
    PHILLIP WISMAN

-------
                                                                         OFFICE OF  CIVIL  RIGHTS
                                                                                      DIRECTOR
                                                                                   DORIS THOMPSON
  FEDERAL WOMEN'S
     PROGRAM
     MANAGER
MAE M. WALTERHOUSE
HISPANIC EMPLOYMENT
     PROGRAM
     MANAGER
  LUPE G. SALOANA
DISCRIMINATION
  COMPLAINTS
   DIVISION
JEAN LIGHTFOOT
    EXTERNAL
   COMPLIANCE
PROGRAMS DIVISION
 EDGAR J JENKINS
AFFIRMATIVE ACTION/
  AND EVALUATION
      STAFF
 GILBERT FLORENCE
  EEO OFFICE
     RTP
ISAIAH CATLING
  EEO OFFICE
  LAS VEGAS

PATSY MCKENZIE
   (ACTING!
 EEO OFFICE
 CINCINNATI
WM. TOLLIVER

-------
               OFFICE OF ENVIRONMENTAL REVIEW
                                  DIRECTOR

                           WILLIAM N. HEDEMAN, JR
   POLICY AND
PROCEDURES STAFF
 TOM SHECKELLS
    (ACTING)
RESOURCE DEVELOPMENT
    LIAISON STAFF
  WILLIAM DICKERSON
COMMUNITY DEVELOPMENT
     LIAISON STAFF
    JOSEPH McCABE

-------
              OFFICE OF LEGISLATION
LEGISLATIVE DIVISION
   HUGH MILLER
                         DIRECTOR
                     CHARLES S. WARREN
                      DEPUTY DIRECTOR
                      SUSAN WELFORD
CONGRESSIONAL AFFAIRS
      DIVISION
  LARRY S. SNOWHITE

-------
                               OFFICE OF GENERAL COUNSEL
                   DEPUTY GENERAL
                    COUNSEL FOR
                 REGULATORY REFORM
                  WILLIAM PEDERSEN
                                           GENERAL COUNSEL
                                         MICHELE BEIGEL CORASH
                       DEPUTY GENERAL
                          COUNSEL
                       DAVID O. BICKART
PESTICIDES DIVISION
 DAVID E. MENOTTI
 TOXIC SUBSTANCES
      DIVISION
RICHARD J. DEIMNEY, JR.
  AIR, NOISE, AND
RADIATION DIVISION
 MICHAEL A. JAMES
GRANTS, CONTRACTS
   AND GENERAL
 ADMINISTRATION
   MARY DOYLE
  WATER AND
  SOLID WASTE
   DIVISION
JAMES A. ROGERS
1 1 1 1

REGIONAL
COUNSEL
1
ROBERT
THOMPSON







REGIONAL
COUNSEL
II
PETER
DEVINE







REGIONAL
COUNSEL
III
SHELDON
NOVICK







REGIONAL
COUNSEL
IV
CHARLES
PERRY






1 1 1 1 1 1

REGIONAL
COUNSEL
V
THOMAS
HARRISON







REGIONAL
COUNSEL
VI
MARTHA
SMILEY







REGIONAL
COUNSEL
VII
JOHN
MORSE






REGIONAL
COUNSEL
VIII

JOSEPH
MUSKRAT
(ACTING)







REGIONAL
COUNSEL
IX
DAVID M.
JONES







REGIONAL
COUNSEL
X
THEODORE
ROGOWSKI

-------
         SCIENCE ADVISORY BOARD
                    DIRECTOR
                  RICHARD DOWD
OFFICE OF THE ADMINISTRATIVE LAW JUDGES
                   CHIEF, ALJ
                HERBERT L. PERLMAN
         OFFICE OF PRESS SERVICES
                   DIRECTOR
                MARLIN FITZWATER
                 DEPUTY DIRECTOR
                    (VACANT)

-------
                                                      OFFICE OF PLANNING AND  MANAGEMENT
                                                                      ASSISTANT ADMINISTRATOR
                                                                                 FOR
                                                                      PLANNING AND MANAGEMENT
                                                                          WILLIAM DRAYTON
                                                                         ASSOCIATE ASSISTANT
                                                                          ADMINISTRATOR FOR
                                                                      PLANNING AND MANAGEMENT
                                                                           C WILLIAM CARTER
                                                ASSOCIATE ASSISTANT
                                                ADMINISTRATOR FOR
                                               PROGRAM MANAGEMENT
                                                    AND POLICY
                                                  JOHN ROBINSON
        DEPUTY ASSISTANT ADMINISTRATOR
                      FOR
           PLANNING AND EVALUATION
                   ROY GAMSE
                                                                     ASSOCIATE ASSISTANT
                                                                     ADMINISTRATOR FOR
                                                                     MANAGEMENT REFORM
                                                                         SAUL ROSOFF
                                     DEPUTY ASSISTANT ADMINISTRATOR
                                                   FOR
                                          RESOURCES MANAGEMENT
                                               PAUL ELSTON
                                                                 DEPUTY ASSISTANT ADMINISTRATOR
                                                                               FOR
                                                                        MANAGEMENT AND
                                                                         AGENCY SERVICES
                                                                         EDWARD HANLEY
 ECONOMIC ANALYSIS
     DIVISION
 POLICY PLANNING
     DIVISION
DAVID TUNDERMANN
BUDGET OPERATIONS
     DIVISION
  DONALD HAMER
FINANCIAL MANAGEMENT
       DIVISION
    MARCUS PUGH
    PROCUREMENTS ft
 CONTRACTS MANAGEMENT
        DIVISION
     WILLIAM MATHIS
PROGRAM EVALUATION
      DIVISION
   RONALD BRAND
      (ACTING)
  STANDARDS AND
    REGULATIONS
      DIVISION
    HENRY BEAL
PROGRAM ANALYSIS
     DIVISION
  DONALD HAMER
 GRANTS ADMINISTRATION
       DIVISION
   HARVEY PIPPEN. JR
MANAGEMENT INFORMATION
   AND DATA SYSTEMS
        DIVISION
   RAPHAEL C STRINGER
                                                                                                                           OFFICE OF
                                                                                                                        ADMINISTRATION
                                                                                                                          CINCINNATI
                                                                                                                          BILL BENOIT
PERSONNEL MANAGEMENT
       DIVISION
   CLARENCE HARDY
  MANAGEMENT AND
    ORGANIZATION
      DIVISION

     VICKY PIERCE
                                                                                                                      FACILITIES AND SUPPORT
                                                                                                                        SERVICES DIVISION
                                                                                                                          JACK TARRAN
                                                                                                                                          OFFICE OF
                                                                                                                                       ADMINISTRATION
                                                                                                                                          RESEARCH
                                                                                                                                        TRIANGLE PARK
                                                                                                                                         JOHN DEFORD

-------
                                                   OFFICE OF ENFORCEMENT
                                                         ASSISTANT ADMINISTRATOR
                                                             FOR ENFORCEMENT
                                                              JEFFREY MILLER
                                                                 (ACTING)
         OFFICE OF PROGRAM AND
         MANAGEMENT OPERATIONS
             GERALD A. BRYAN
                                                                                NATIONAL ENFORCEMENT
                                                                             INVESTIGATION CENTER-DENVER
                                                                                 THOMAS GALLAGHER
     DEPUTY ASSISTANT ADMINISTRATOR
         FOR WATER ENFORCEMENT
            LEONARD A. MILLER
                 (ACTING)
                            DEPUTY ASSISTANT ADMINISTRATOR
                               FOR GENERAL ENFORCEMENT
                                    RICHARD WILSON
                                                     DEPUTY ASSISTANT ADMINISTRATOR
                                                            FOR MOBILE SOURCE
                                                          AND NOISE ENFORCEMENT
                                                            BENJAMIN JACKSON
ENFORCEMENT DIVISION
  J. BRIAN MOLLOY
PERMITS DIVISION
  FRANK HALL
   (ACTING)
 STATIONARY SOURCE
ENFORCEMENT DIVISION
  EDWARD E. REICH
   PESTICIDES AND
  TOXIC SUBSTANCES
ENFORCEMENT DIVISION
   A.E. CONROY II
MANUFACTURERS
  OPERATIONS
   DIVISION
 CHARLES FREED
   (ACTING)
NOISE ENFORCEMENT
     DIVISION
   JOHN WINDER
     (ACTING)
                                                                                                             FIELD OPERATIONS
                                                                                                               AND SUPPORT
                                                                                                                 DIVISION
                                                                                                           RICHARD G. KOZLOWSKI
                                                                                                                 (ACTING)

-------
                                                            OFFICE OF AIR, NOISE, AND RADIATION
                                                OFFICE OF PROGRAM
                                              MANAGEMENT OPERATIONS
                                                  EDWARD TUERK
                             ASSISTANT ADMINISTRATOR
                                      FOR
                             AIR, NOISE. AND RADIATION
                                 DAVID HAWKINS
                                                                                                                 OFFICE OF POLICY
                                                                                                                    ANALYSIS
                                                                                                                 PAUL STOLPMAN
                                                                                                             OFFICE OF TRANSPORTATION
                                                                                                                AND LAND USE POLICY
                                                                                                                   JACK HIDINGER
DEPUTY ASSISTANT ADMINISTRATOR
   FOR AIR QUALITY PLANNING
       AND STANDARDS
       WALTER BARBER
DEPUTY ASSISTANT ADMINISTRATOR
     FOR MOBILE SOURCE AIR
      POLLUTION CONTROL
        MICHAEL WALSH
DEPUTY ASSISTANT ADMINISTRATOR
             FOR
     RADIATION PROGRAMS
      DAVID ROSENBAUM
DEPUTY ASSISTANT ADMINISTRATOR
             FOR
 NOISE ABATEMENT AND CONTROL
        CHARLES ELKINS

-------
OFFICE OF WATER AND WASTE MANAGEMENT

ASSOCIATE ASSISTANT ADMINISTRATOR
FOR WATER AND WASTE
JIM SMITH






ASSISTANT ADMINISTRATOR
FOR WATER AND WASTE
MANAGEMENT
ECKARDTC BECK
(DESIGNATE)

                                          ASSOCIATE ASSISTANT ADMINISTRATOR
                                                FOR WATER AND WASTE
                                                  MANAGEMENT
                                                   SWEPT DAVIS

DEPUTY ASSISTANT ADMINISTRATOR
FOR
WATER PLANNING AND STANDARDS
ALBERT J ERCKSON
(ACTING)

1
EFFLUENT GUIDELINES
DIVISION
ROBERT SCHAFFER


1
CRITERIA AND
STANDARDS DIVISION
JOSEPH KRIVAK




1
	
OFFICE OF
ANALYSIS
AND EVALUATION
DAVID GIBBONS

MONITORING AND
DATA SUPPORT
-i DIVISION
EDMUND NOTZON
1
1

WATER PLANNING
DIVISION
MERNAM HURO




DEPUTY ASSISTANT ADMINISTRATOR
FOR
WATER PROGRAM OPERATIONS
HENRY L LONGEST

1
MUNICIPAL CONSTRUCTION
DIVISION
HAROLD CAHILL








	
OFFICE OF
PROGRAM
MANAGEMENT
MICHAEL QUIGLEY

FACILITIES
REQUIREMENTS
DIVISION
MICHAEL COOK

OIL AND SPECIAL
MATERIALS CONTROL
DIV SION
KENNETH BIGLANE


DEPUTY ASSISTANT ADMINISTRATOR
FOR DRINKING WATER
VICTOR KIMM

1
CRITERIA
D STANDARDS
DIVISION
rEPH COTHUVO


TE
SI
D
L VAU


1
STATE PROGRA
DIVISION
ALAN LEVIN

HNICAL
PPORT
VISION
DEN BERG

DEPUTY ASSISTANT ADMINISTRATOR
FOR
SOLID WASTE
STEFFEN PLEHN

1
ARDOUS WAS1
ANAGEMENT
DIVISION
OHN LEHMAN

R

E


1
LAND
DISPOSAL
DIVISION
JOHN SKINNE

SOURCE RECOVERY
DIVISION
ALBERT PETER



-------
                                                 OFFICE OF PESTICIDES AND TOXIC SUBSTANCES
                                                                                   ASSISTANT ADMINISTRATOR
                                                                                        FOR PESTICIDES
                                                                                    AND TOXIC SUBSTANCES

                                                                                      STEVEN G.JELLINEK
                                                                                          OFFICE OF POLICY
                                                                                           ANALYSIS AND
                                                                                           MANAGEMENT

                                                                                              (VACANT)
 DEPUTY ASSISTANT
ADMINISTRATOR FOR
PESTICIDE PROGRAMS
 EDWIN L JOHNSON
 DEPUTY ASSISTANT
ADMINISTRATOR FOR
CHEMICAL CONTROL
   JOHN DEKANY
 OFFICE OF
REGULATORY
 ANALYSIS
JUDY NELSON
  (ACTING)
      PROGRAM SUPPORT
          DIVISION
         LOUIS TRUE
        REGISTRATION
          DIVISION
       DOUGLAS CAMPT
   DEPUTY ASSISTANT
  ADMINISTRATOR FOR
TESTING AND EVALUATION
     WARREN MUIR
  DEPUTY ASSISTANT
 ADMINISTRATOR FOR
PROGRAM INTEGRATION
  AND INFORMATION
  MARILYN BRACKEN
                                    CONTROL ACTION
                                       DIVISION
                                      CINDY KELLY
      SPECIAL PESTICIDES
       REVIEW DIVISION
      MARCIA WILLIAMS
                                   PREM AN UFACTURING
                                        REVIEW
                                        DIVISION
                                      BLAKE BILES
                                                            ASSESSMENT
                                                              DIVISION
                                                          JOSEPH MERENDA
                                                           HEALTH REVIEW
                                                             DIVISION
                                                           JOSEPH NASH
                                                             (ACTING)
     HAZARD EVALUATION
          DIVISION
       PETER McGRATH
                                                                                           ENVIRONMENTAL
                                                                                               REVIEW
                                                                                              DIVISION
                                                                                             JAMES REISA
                                                               CHEMICAL
                                                              INFORMATION
                                                                DIVISION
                                                              BRUNO VASTA
                                                              SURVEY AND
                                                            ANALYSIS DIVISION
                                                             MARTIN HALPER
                                                                                              PROGRAM
                                                                                            INTEGRATION
                                                                                              DIVISION
                                                                                          WALTER KOVALICK
      BENEFITS AND FIELD
       STUDIES DIVISION
       JAMES TOUHEY

-------
                                                                                 OFFICE OF RESEARCH &  DEVELOPMENT
                                                                                                ASSISTANT ADMINISTRATOR FOR
                                                                                                    PESTICIDES AND TOXIC
                                                                                                        SUBSTANCES
                                                                                                     STEVEN D JELLINEK
OFFICE OF RESEARCH PROGRAM
        MANAGEMENT
     SAMUEL HONDBERG
                                     OFFICE OF THE PRINCIPAL SCIENCE
                                                ADVISOR
                                             HERBERT WISER
                                                                                                                     OFFICE OF HEALTH AND
                                                                                                                  ENVIRONMENTAL ASSESSMENT
                                                                                                                      ELIZABETH ANDERSON
                                                                                                                            (ACTING)
                                      OFFICE OF MONITORING AND
                                          TECHNICAL SUPPORT
                                          COURTNEY RIORDAN
                                       OFFICE OF ENVIRONMENTAL
                                       ENGINEERING & TECHNOLOGY
                                             STEVEN REZNEK
                                         OFFICE OF ENVIRONMENTAL
                                      PROCESSES & EFFECTS RESEARCH
                                               ALAN HIRSCH
                                                                                     OFFICE OF
                                                                                  HEALTH RESEARCH
                                                                                    VILMA HUNT
      OPERATIONS OFFICE

       ALAN NEUSCHATZ
   PROGRAM OPERATIONS STAFF
        ROSS ROBESON
PROGRAM OPERATIONS STAFF
    RICHARD HARDESTY
                                          PROGRAM OPERATIONS STAFF
                                                  (VACANT)
                                       PROGRAM OPERATIONS STAFF
                                            ROBERTA CAHILL
                                                                                                                                                                                                    ELIZABETH ANDERSON
 TECHNICAL INFORMATION OFFICE
      W RANDALLSHOBE
    NATIONAL WORKFORCE
     DEVELOPMENT STAFF
        DONALD COOK
WASTE MANAGEMENT DIVISION
    WILLIAM ROSEN KHANZ
  AGRICULTURE El NON POINT
SOURCES MANAGEMENT DIVISION
       DARWIN WRIGHT
                                                                                HEALTH EFFECTS DIVISION
                                                                                  GEORGE ARMSTRONG
EXPOSURE ASSESSMENT GROUP  I
         (VACANT)
                                            CHARLES BRUNOT
                                                                             ENERGY PROCESSES DIVISION
                                                                                   CARL SCHAEFER
                                         MEDIA QUALITY MANAGEMENT
                                                 DIVISION
                                             WILLIAM S MURRAY
                                                                                                                                                              REPRODUCTIVE EFFECTS
                                                                                                                                                               ASSESSMENT GROUP
                                                                                                                                                                    (VACANT!
                                       TECHNICAL SUPPORT DIVISION
                                             WILLIAM LACY
                                         INDUSTRIAL ft EXTRACTIVE
                                           PROCESSES DIVISION
                                            FRANK PRINCIOTTA
                                           ENERGY EFFECTS DIVISION
                                                 (VACANT)
                                                                                                                     ECOLOGICAL EFFECTS DIVISION
                                                                                                                            DAVID FLEMER
                                      ENVIRONMENTAL MONITORING
                                     SYSTEMS LABORATORY RESEARCH
                                           TRIANGLE PARK, NC
                                           THOMAS MAUSER
                                        INDUSTRIAL ENVIRONMENTAL
                                          RESEARCH LABORATORY
                                       RESEARCH TRIANGLE PARK, NC
                                             JK  BURCHARD
                                          ENVIRONMENTAL SCIENCES
                                           RESEARCH LABORATORY
                                        RESEARCH TRIANGLE PARK. NC
                                               AH ELLISON
                                                 (ACTING)
                                                                                1EALTH EFFECTS RESEARCH
                                                                                 LABORATORY RESEARCH
                                                                                   TRIANGLE PARK, NC

                                                                                    GORDON HUETEft
                                                                           ENVIRONMENTAL CRITERIA 6
                                                                          ASSESSMENT OFFICE RESEARCH
                                                                               TRIANGLE PARK, NC

                                                                                 LESTER GRANT
  CENTER FOR ENVIRONMENTAL
    RESEARCH INFORMATION
        CINCINNATI OH
      CALVIN LAWRENCE
    	   (ACTING)
ENVIRONMENTAL MONITORING ft
    SUPPORT LABORATORY
       CINCINNATI, OH

     DWIGHT BALLINGER
                                       ENVIRONMENTAL MONITORING
                                          SYSTEMS LABORATORY
                                           LAS VEGAS NEVADA
                                            GEORGE MORGAN
INDUSTRIAL ENVIRONMENTAL
  RESEARCH LABORATORY
      CINCINNATI. OH
      DAVID STEPHAN
                                        MUNICIPAL ENVIRONMENTAL
                                          RESEARCH LABORATORY
                                             CINCINNATI OH
                                             FRANCIS MAYO
                                         ENVIRONMENTAL RESEARCH
                                       LABORATORY CORVALLIS, OREGON
                                             THOMAS A MURPHY
                                                                                                                          DAVID DUTWEILER
                                       HEALTH EFFECTS RESEARCH
                                       LABORATORY CINCINNATI, OH
                                             JOHN GARNER
ENVIRONMENTAL CRITERIA 6
   ASSESSMENT OFFICE
     CINCINNATI OH
      JERRY STAR A
                                                                                                                          WILLIAM GALEGAR
                                                                                                                      ENVIRONMENTAL RESEARCH
                                                                                                                      LABORATORY DULUTH, MINN
                                                                                                                            DAVID YOUNT
                                                                                                                              (ACTING!
                                                                                                                       ENVIRONMENTAL RESEARCH
                                                                                                                     LABORATORY NARRAGANSETT, Rl
                                                                                                                            TUDOR DAVIES
                                                                                                                      ENVIRONMENTAL RESEARCH
                                                                                                                      LABORATORY GULF BREEZE, FL
                                                                                                                             HENRY ENOS
                                                                                                                            CINCINNATI OH
                                                                                                                             SENIOR ORD
                                                                                                                               OFFICIAL
                                                                                                                              RESEARCH

-------
                                                         REGION I  ORGANIZATION CHART
OFFICE OF REGIONAL COUNSEL-THOMPSON
OFFICE OF CONGRESSIONAL AND INTERGOVERNMENTAL RELATIONS-ELLS
OFFICE OF PUBLIC AWARENESS-KEOUGH
OFFICE OF CIVIL RIGHTS AND URBAN AFFAIRS-COBLYN
ENVIRONMENTAL AND ECONOMIC IMPACT OFFICE-STICKNEY
OFFICE OF RESEARCH PROGRAMS-KEPPLER
                          REGIONAL ADMINISTRATOR
                                   ADAMS
                       DEPUTY REGIONAL ADMINISTRATOR
                                 (VACANT)
             WATER PROGRAMS
                  DIVISION
                  MURRAY
AIR AND HAZARDOUS
MATERIALS DIVISION
     HOHMAN
MANAGEMENT
  DIVISION
    GITTO
SURVEILLANCE AND
ANALYSIS DIVISION
   FITZPATRICK
ENFORCEMENT
   DIVISION
 CAROTHERS
             MUNICIPAL FACILITIES
                  BRANCH
                  PETERSON
                WATER QUALITY
                   BRANCH
                   (VACANT)
                WATER SUPPLY
                   BRANCH
                   HEALEY
	



WASTE MANAGEMENT
BRANCH
(VACANT)

AIR
BRANCH
CIAVETTIERI

PESTICIDES
BRANCH
LINCOLN


-YTIC
TER
NEY



	
	

PERSONNEL
BRANCH
LARKIN

PROGRAM PLANNING AND
DEVELOPMENT BRANCH
LAMBIE

SUPPORT SERVICES
BRANCH
TOOHEY

SYSTEMS ANALYSIS
BRANCH
WIRTANEN


FINANCIAL MANAGEMENT
BRANCH
O'CONNOR



GRANTS MA
BRAF
O'COI>
(ACT
                                                         TECHNICAL SUPPORT
                                                              BRANCH
                                                              SPITTLER
                                                            SURVEILLANCE
                                                              BRANCH
                                                              CONLEY

^•H



ENFOR
BRA
GOLt

PERIV
BRAI
                                                                                         (VACANT)

-------
                                                    REGION II ORGANIZATION  CHART
                REGIONAL COUNSEL-DEVINE
                OFFICE OF EXTERNAL PROGRAMS-MARSHAL
                OFFICE OF PUBLIC AWARENESS-NAPAL
                OFFICE OF CONGRESSIONAL AND
                INTERGOVERNMENTAL RELATIONS-ASEN
                OFFICE OF FEDERAL ACTIVITIES-MILLER
                OFFICE OF CIVIL RIGHTS AND URBAN
                AFFAIRS-KNOX
                             REGIONAL ADMINISTRATOR
                                     DEWLING
                                     (ACTING)
                                 DEPUTY REGIONAL
                                  ADMINISTRATOR
                                     (VACANT)
      PLANNING AND
   MANAGEMENT DIVISION
         BARRACK
    PROGRAM AND TOXIC
    INTEGRATION BRANCH
       BONCHONSKY
  GRANTS ADMINISTRATION
         BRANCH
         BEGGUN
 PLANNING AND EVALUATION
         BRANCH
        CALLAHAN
  PERMITS ADMINISTRATION
         BRANCH
         R. BAKER
PERSONNEL AND ORGANIZATION
          BRANCH
           VITI
       DATA SYSTEMS
         BRANCH
         SWEENEY
   FINANCIAL MANAGEMENT
          BRANCH
         GHERARDI
   WATER DIVISION
       SIMON
 SOLID WASTE BRANCH
       REGNA
 WATER SUPPLY BRANCH
        SMITH
ENVIRONMENTAL IMPACTS
       BRANCH
WATER PERMITS BRANCH
        REIDY
       (ACTING)
AIR AND HAZARDOUS
MATERIALS DIVISION
    GEISELMAN
  AIR PROGRAMS
     BRANCH
     W. BAKER
   AIR FACILITIES
      BRANCH

     GIACCONE
 RADIATION BRANCH
     GIARDINA
 PESTICIDES BRANCH
     FENICHEL
   NEW YORK WATER
  PROGRAMS BRANCH
      DELAURA
      (ACTING)
  SURVEILLANCE AND
  ANALYSIS DIVISION

       METZGER
  TECHNICAL SUPPORT
       BRANCH
      BREZENSKI
 ROCHESTER PROGRAM
   SUPPORT BRANCH
      ANDREWS
   ENFORCEMENT
     DIVISION
 MORALES-SANCHEZ
WATER ENFORCEMENT
     BRANCH
      TISCH
GENERAL ENFORCEMENT
      BRANCH
      DVORKIN
RESEARCH AND QUALITY
 ASSURANCE BRANCH
  SURVEILLANCE AND
 MONITORING BRANCH
       SPEAR
                              EMERGENCY RESPONSE
                                    BRANCH
                                     RUBEL
     NEW JERSEY-
   CARIBBEAN WATER
  PROGRAMS BRANCH

   SAVEDOFF (ACTING)
      TECHNICAL
      RESOURCES
       BRANCH

        CASPE
       FACILITIES AND
  ADMINISTRATIVE SUPPORT
         BRANCH
          SINICKI

-------
REGION III ORGANIZATION CHART
OFFICE OF REGIONAL COUNSEL-NOVICK
OFFICE OF INTERGOVERNMENTAL RELATIONS
AND PUBLIC AWARENESS-DEBENEDICTIS
OFFICE OF CIVIL RIGHTS-CARTER
OFFICE OF RESEARCH AND DEVELOPMENT-MONTAGUE
OFFICE OF TOXIC COORDINATOR-GARDNER



REGIONAL ADMINISTRATOR
SCHRAMM
DEPUTY REGIONAL ADMINISTRATOR
MORRIS
1
ENFORCEMENT
DIVISION
COMPTON
1

AIR ENFORCEMENT
BRANCH
VOLTAGGIO

LEGAL
BRANCH
STONELAKE

WATER ENFORCEMENT
BRANCH
LASKOWSKI

OFFICE OF SPECIAL
PROGRAMS
SAPP



















-



-

-

-
1
MANAGEMENT
DIVISION
MITKUS
1

ADMINISTRATIVE
SERVICES BRANCH
KAHRIMANIAN

INFORMATION
SYSTEMS BRANCH
(VACANT)

PERSONNEL MGMT
BRANCH
WRIGHT

PROGRAM MGMT
BRANCH
WISNIEWSKI

FINANCIAL MANAGEMENT
BRANCH
REED

















-

-






1
AIR AND HAZARDOUS
MATERIALS DIVISION
WASSERSUG
1

AIR PROGRAMS
BRANCH
HEIM

HAZARDOUS MATERIALS
BRANCH
ALLEN

PESTICIDES
BRANCH
DAVIS





















-



M

-


1
SURVEILLANCE AND
ANALYSIS DIVISION
MILLER (ACTING)
|

AIR MONITORING
BRANCH
(VACANT)

ENVIRONMENTAL
EMERGENCY BRANCH
LAMP'L

ANNAPOLIS FIELD
OFFICE
VILLA

WHEELING FIELD
OFFICE
SCHRECONGOST



-












WATER QUALITY
MONITORING STAFF
MILLER


































-


1
WATER
DIVISION
JONES
1

WATER SUPPLY
BRANCH
LEE

DELEWARE/MARYLAND
D.C. BRANCH
BULMAN

PENNSYLVANIA
BRANCH
GALDA

VIRGINIA/W. VIRGINIA
BRANCH
BLANCO

WATER PROGRAMS
MANAGEMENT ft
SUPPORT STAFF
GRANT

-------
                                                 REGION  IV ORGANIZATION CHART
OFFICE OF REGIONAL COUNSEL-PERRY
OFFICE OF CONGRESSIONAL AND EXTERNAL AFFAIRS-HUMPHRIES
OFFICE OF CIVIL RIGHTS ft URBAN AFFAIRS-RUSSELL
OFFICE OF PROGRAM INTEGRATION & OPERATIONS-FRANZMATHES
                            REGINAL ADMINISTRATOR
                               REBECCA HANMER
                                                          DEPUTY REGIONAL ADMINISTRATOR
                                                                       LITTLE
        MANAGEMENT
          DIVISION
       J. FRANZMATHES
          (ACTING)
  SURVEILLANCE AND
  ANALYSIS DIVISION
        FINGER
  ENFORCEMENT
     DIVISION
     HARVEY
       WATER
       DIVISION
       TRAIN A
AIR AND HAZARDOUS
MATERIALS DIVISION
       DEVINE
    FINANCIAL MANAGEMENT
           BRANCH
           McBRIDE
    PERSONNEL MANAGEMENT
           BRANCH
             NITZ
      ADP MANAGEMENT
           BRANCH
            DAVIS (ACTING)
    MANAGEMENT SERVICES
           BRANCH
           MULLIS
ENVIRONMENTAL IMPACT
  STATEMENT BRANCH
       HAGAN
  AIR SURVEILLANCE
      BRANCH
      BRITTAIN
 WATER SURVEILLANCE
      BRANCH
       CARTER
      ECOLOGY
       BRANCH
       L. TEBO
                                   LABORATORY SERVICES
                                         BRANCH
                                         CARROLL
WATER ENFORCEMENT
     BRANCH
     HARLOW
  AIR ENFORCEMENT
      BRANCH
     WILBURN
 ECOLOGICAL REVIEW
      BRANCH
      HEINEN
  ENVIRONMENTAL
EMERGENCY BRANCH
     A. SMITH
                                 LEGAL SUPPORT
                                    BRANCH
                                    NEWTON
     WATER SUPPLY
       BRANCH
     HUTCHINSON
  TECHNICAL SUPPORT
       BRANCH
       MARLAR
   PROGRAM SUPPORT
       BRANCH
       HOPKINS
NORTH AREA OPERATIONS
       BRANCH
        OLSON
    AIR PROGRAMS
       BRANCH
        SMITH
    AIR ENGINEERING
       BRANCH
        GIBBS
RESIDUALS MANAGEMENT
       BRANCH
     SCARBROUGH
      PESTICIDES
       BRANCH
        CLARK
                            SOUTH AREA OPERATIONS
                                   BRANCH
                                   COLLINS

-------
                                                        REGION  V ORGANIZATION CHART
OFFICE OF REGIONAL COUNSEL-HARRISON
OFFICE OF RESEARCH AND DEVELOPMENT-RISLEY
GREAT LAKES NATIONAL PROGRAM-E. TEBO
OFFICE OF INTERGOVERNMENTAL AND EXTERNAL PROGRAMS-VACANT
                         REGIONAL ADMINISTRATOR
                                 McGUIRE
                      DEPUTY REGIONAL ADMINSTRATOR
                                 ADAMKUS
             AIR AND HAZARDOUS
             MATERIALS DIVISION
                     KEE
   PLANNING AND
MANAGEMENT DIVISION
   BYRNE (ACTING)
 WATER
DIVISION
 SUTFIN
SURVEILLANCE AND
ANALYSIS DIVISION
    SANDERS
ENFORCEMENT
   DIVISION
 GARDEBRING
••••

AIR PROGRAMS
BRANCH
ROTHBLATT

PESTICIDES
BRANCH
WRITCH

WASTE MGMT.
BRANCH
KLEPITSCH
                                           DATA PROCESSING
                                               BRANCH
                                              OSBOURNE
                                              ANALYTIC
                                               CENTER
                                              (VACANT)
                                             PERSONNEL
                                              BRANCH
                                               BYRNE
                                          GENERAL SERVICES
                                              BRANCH
                                             FEDOROWSKI
                                             RESOURCES
                                         MANAGEMENT BRANCH
                                              SPRINGER
                              ENVIRONMENTAL
                            ENGINEERING BRANCH
                                 WILLIAMS
                             FACILITIES PLANNING
                                  BRANCH
                                  CHAIKEN
                               CONSTRUCTION
                            MANAGEMENT BRANCH
                                   KELLY
                                WATER SUPPLY
                                  BRANCH
                                                                           HARRISON
                               WATER QUALITY
                            MANAGEMENT BRANCH
                                  FULLER
                       TECHNICAL SUPPORT
                            BRANCH
                             REGAN
                         ENVIRONMENTAL
                           EMERGENCY
                      INVESTIGATIONS BRANCH
                           TOWNSEND
                        CENTRAL REGIONAL
                           LABORATORY
                              ROSS
                            WATER & HAZARDOUS
                                MATERIALS
                           ENFORCEMENT BRANCH
                                 (VACANT)
                                 PERMIT
                                 BRANCH
                               MANZARDO
                             AIR ENFORCEMENT
                                 BRANCH
                                 ULLRICH
                       QUALITY ASSURANCE
                             OFFICE
                             ADAMS
                         CENTRAL DISTRICT
                             OFFICE
                            (VACANT)
                                                                                                   EASTERN DISTRICT
                                                                                                       OFFICE
                                                                                                     WINKLHOFER

-------
                                         REGION VI ORGANIZATION CHART
  OFFICE OF REGIONAL COUNSEL-BENTHUL
  OFFICE OF ENVIRONMENTAL POLICY- PHILLIPS
  OFFICE OF CIVIL RIGHTS-REITER
  OFFICE OF PUBLIC AWARENESS-DAVIS
                      REGIONAL ADMINISTRATOR
                             HARRISON
                          ASSISTANT TO THE
                       REGIONAL ADMINISTRATOR
                              PHILLIPS
   MANAGEMENT
      DIVISION
      HOLMAN
      (ACTING)
    WATER
    DIVISION
   KNUDSON
     PERSONNEL
      BRANCH
      WALLER
 PLANNING, BUDGETING,
AND EVALUATION BRANCH
       HOLMAN
  SUPPORT SERVICES
      BRANCH
       DAVID
                                  J
AIR AND HAZARDOUS
MATERIALS DIVISION
       DAVIS
ENFORCEMENT
  DIVISION
   DUTTON
SURVEILLANCE AND
ANALYSIS DIVISION

    RAMIREZ
    (ACTING)
MUNICIPAL FACILITIES
     BRANCH
     BURLESON
   WATER SUPPLY
      BRANCH
      TUCKER
  WATER PROGRAMS
      BRANCH
      HARTUNG
    AIR PROGRAMS
      BRANCH
       DI VITA
PESTICIDES & HAZARDOUS
  MATERIALS BRANCH
         DYER
     SOLID WASTE
       BRANCH
        HILL
       (ACTING)
    DATA SYSTEMS
      BRANCH
        SIMS
  LEGAL BRANCH
     COLLINS
 AIR COMPLIANCE
     BRANCH
     EDLUND
 ENGINEERING AND
EVALUATION BRANCH
     STIEBING
                                                    PERMIT AND SUPPORT
                                                          BRANCH
                                                          ELLIOT
   GRANTS SUPPORT
       BRANCH
        SMITH
  SURVEILLANCE
     BRANCH
     RAMIREZ
FEDERAL ASSISTANCE
      BRANCH
      SPOTTS
    EMERGENCY
 RESPONSE BRANCH
    HENDERSON
                                                        ADA BRANCH
                                                          HARKINS
                                                                                HOUSTON BRANCH
                                                                                    KALLUS
     INFORMATION
     DEVELOPMENT
       BRANCH
      WILLIAMSON

-------
                                                                          REGION VII  ORGANIZATION CHART
                               OFFICE OF REGIONAL COUNSEL-MORSE
                               OFFICE OF EXTERNAL AFFAIRS-CHRISTENSON
                               OFFICE OF RESEARCH ft DEVELOPMENT-HIJIINIAN
                               OFFICE OF CIVIL RIGHTS-PLATT
                                                                              REGIONAL ADMINISTRATOR
                                                                                      CAM IN
DEPUTY REGIONAL ADMINISTRATOR
         RICE (ACTING)
 AIR ft HAZARDOUS
MATERIALS DIVISION

     WAGONER
             HAZARDOUS
              MATERIALS
               BRANCH
               MORBY
MANAGEMENT DIVISION
STEPHENSON

•ERSONNEL
BRANCH
SCHUSTER

SUPPORT
SERVICES
BRANCH J
-

FINANCIAL
MANAGEMENT
BRANCH
MYERS

DATA
PROCESSING
I- BRANCH
PROGRAM
PLANNING AND
EVALUATION
STAFF
BUDD




       WATER DIVISION
         STEPHENSON
SURVEILLANCE & ANALYSIS
        DIVISION
         RICE
ENFORCEMENT DIVISION
       JACOBS
CONSTRUCTION
GRANTS
BRANCH
WALKER

TECHNICAL
SERVICES
BRANCH
(VACANT)

-------
                                            REGION VIII ORGANIZATION CHART
MONTANA OPERATIONS OFFICE-DODSON
OFFICE OF REGIONAL COUNSEL-MUSKRAT
OFFICE OF PUBLIC AWARENESS AND INTERGOVERNMENTAL
 RELATIONS-FITCH
OFFICE OF CIVIL RIGHTS AND URBAN AFFAIRS-GOMEZ
OFFICE OF ENERGY ACTIVITIES-THOEM
            MANAGEMENT
               DIVISION
               EMERY
                      REGIONAL ADMINISTRATOR
                             WILLIAMS
                    DEPUTY REGIONAL ADMINISTRATOR
                           VINSON (ACTING)
AIR AND HAZARDOUS
MATERIALS DIVISION
      DUPREY
SURVEILLANCE AND
ANALYSIS DIVISION
    DICKSTEIN
ENFORCEMENT
   DIVISION
   VINSON
 WATER
 DIVISION
STAND LEY
-

OFFICE OF ANALYSIS
AND EVALUATION
FERRARO
(ACTING)

FINANCIAL
MANAGEMENT BRANCH
RUSHTON
(ACTING)

PLANNING AND
EVALUATION BRANCH
FERRARO

COMPUTER SYSTEMS
BRANCH
WORSTER

ADMINISTRATIVE
SERVICES BRANCH
LINN

RESOURCE PLANNING
AND REPORTING
BRANCH
TRAYLOR
(ACTING)

•^

AIR BRANCH
DeSPAIN

WASTE MANAGEMENT
BRANCH
GAZDA

TOXIC SUBSTANCES
BRANCH
JOHNSON

                                                         SURVEILLANCE BRANCH
                                                                PAYNE
                                                         EMERGENCY PLANNING
                                                          RESPONSE BRANCH
                                                               YORKE
                                                GENERAL ENFORCEMENT
                                                      BRANCH
                                                      (VACANT)
                                                WATER AND HAZARDOUS
                                                 WASTE ENFORCEMENT
                                                      BRANCH
                                                      FRENETTE
                                                             ANALYTICAL
                                                           SUPPORT BRANCH
                                                             LAMMERING
                                                           DATA ANALYSIS
                                                              BRANCH
                                                            ENTZMINGER
-

GRANTS
ADMINISTRATION
BRANCH
VIGIL

OFFICE OF PUBLIC
FACILITIES AND GRANTS
HORMBERG

PLANNING &
MANAGEMENT BRANCH
GODSIL

ENVIRONMENTAL
EVALUATIONS BRANCH
GEISE

CONTROL &
TECHNOLOGY BRANCH
SMITH

ENGINEERING
OPERATIONS BRANCH
BERMAN

DRINKING WATER
BRANCH
HOFFBUHR

-------
                                         REGION IX ORGANIZATION CHART
   OFFICE OF REGIONAL COUNSEL-JONES
   OFFICE OF EXTERNAL RELATIONS-WEIMAN (ACTING)
   OFFICE OF CIVIL RIGHTS-De La CERNA
                         REGIONAL ADMINISTRATOR
                                De FALCO
                                                 DEPUTY REGIONAL ADMINISTRATOR
                                                           PRINDIVILLE
AIR AND HAZARDOUS
MATERIALS DIVISION
      GIERSCH
  ENFORCEMENT
     DIVISION
      ELLER
      MANAGEMENT
        DIVISION
         PIERCE
        (ACTING)
SURVEILLANCE AND
ANALYSIS DIVISION
     KOHNERT
  WATER
 DIVISION
COVINGTON
     AIR PLANNING
       BRANCH
        WISE
 HAZARDOUS MATERIALS
       BRANCH
     KUYKENDALL
    AIR TECHNICAL
       BRANCH
         DEN
AIR AND HAZARDOUS
 MATERIALS BRANCH
     MOWDAY
     WATER
    BRANCH
    SHIMMIN
    PERMITS
    BRANCH
   HOWEKAMP
 RESOURCES MANAGEMENT
        BRANCH
         PIERCE
   ORGANIZATION AND
PERSONNEL MGMT. BRANCH
        YOUNG
AIR AND HAZARDOUS
MATERIALS BRANCH
    STENBURG
      WATER
      BRANCH
      STUMPH
    SUPPORT SERVICES
        BRANCH
        RAMOS
 ARIZONA
 BRANCH
   URIBE
 CALIFORNIA
   BRANCH
 CODDINGTON
                                 NEVADA
                                 BRANCH
                               THOMPSON
                                                                                                                 PACIFIC ISLANDS
                                                                                                                    BRANCH
                                                                                                                   PARDIECK
                                                                                                               PROGRAM SUPPORT
                                                                                                                   BRANCH
                                                                                                                   GERVAIS

-------
                                        REGION X ORGANIZATION CHART

OFFICE OF REGIONAL CO
OFFICE OF EXTERNAL AF
ALASKA OPERATIONS Ol
IDAHO OPERATIONS OFF
OREGON OPERATIONS O
WASHINGTON OPERATIC
UNSEL-ROGOWSKI
FAIRS-BLISS
=FICE-SWEENEY
ICE-McKEE
IMS OFFICE-NIELSOIM

1
t
MANAGEMENT
DIVISION
ANDERSON




REGIONAL ADMINISTRATOR
DUBOIS
DEPUTY REGIONAL ADMINISTRATOR
COATE

1


WATER AIR AND HAZARDOUS
DIVISION MATERIALS DIVISION
BURD HANSEN


1
ENFORCEMENT
DIVISION
REED

SURVEILLANCE AND
ANALYSIS DIVISION
O'NEAL
     RESOURCES
MANAGEMENT BRANCH
       BAUER
     PERSONNEL
MANAGEMENT BRANCH
      WINSETT
   DATA SYSTEMS
      BRANCH
      SCHUR
   ADMINISTRATIVE
 MANAGEMENT BRANCH
      DOHERTY
   WATER PLANNING
       BRANCH
     UNDERWOOD
    WASTEWATER
  OPERATIONS BRANCH
      ELLERMAN
GRANTS ADMINISTRATION
       OFFICE
       DAILEY
   AIR PROGRAMS
     BRANCH
       THIEL
PESTICIDES AND TOXIC
SUBSTANCES BRANCH
       POSS
WASTE MANAGEMENT
     BRANCH
     FEIGNER
PERMITS BRANCH
    GEREN
  COMPLIANCE
    BRANCH
   GOULDING
 LEGAL SUPPORT
   BRANCH
    HAMILL
   LABORATORY
     BRANCH
     GAHLER
  SURVEILLANCE
    BRANCH
    EUSEBIO
TECHNICAL SUPPORT
     BRANCH
    COURSON
   DRINKING WATER
  PROGRAMS BRANCH
       MULLEN
                            ENVIRONMENTAL
                          EVALUATIONS BRANCH
                                SMITH
                                                                                 GPO 865-0 1 9

-------

-------